Andria Putkaradze i Gabriel Machabeli, Konkurs Piosenki Eurowizji Junior Madryt 2024

Konkurs Piosenki Eurowizji Junior dawno osiągnął pełnoletniość. Jego historia zaczęła się w latach dwutysięcznych w krajach nordyckich. Duński nadawca publiczny DR (Danish Radio) od 2000 roku organizował Melodi Grand Prix Nordic (MGP Nordic). Był to konkurs piosenki dla dzieci i młodzieży w wieku od 8 do 15 lat. Początkowo uczestniczyły w nim tylko dzieci z Danii, ale od 2002 roku dołączyły Finlandia, Norwegia i Szwecja.

Z czasem powstał zwyczaj narodowych preselekcji. DR organizował MGP Junior, w Finlandii stacja Yle prowadziła MGP Melodi Grand Prix, w Norwegii NRK tworzył Melodi Grand Prix Junior, a w Szwecji SVT organizowało Lilla Melodifestivalen. Co ciekawe, po kilku pierwszych edycjach kraje skandynawskie wycofały się z udziału w nowo powstałym Junior Eurovision Song Contest. W latach 2006–2009 wróciły do organizacji własnego konkursu w gronie czterech krajów nordyckich.

Warto wspomnieć kilku wykonawców z tego regionu. Ulrik Munther wygrał szwedzki MGP Nordic w 2009 roku. Norweski duet Marcus & Martinus, który tworzą bracia bliźniacy, uczestniczył w kilku edycjach norweskiego Melodi Grand Prix Junior.

Pierwsza edycja Konkursu Piosenki Eurowizji Junior odbyła się w 2003 roku w stolicy Danii, Kopenhadze. Zorganizowała ją Europejska Unia Nadawców (EBU). Nazwa konkursu nawiązywała do Eurowizji dla dorosłych, której organizatorem jest ta sama Unia. Zwycięzcą został Dino Jelusić z Chorwacji, śpiewając „Ti si moja prva ljubav”. Druga edycja odbyła się w 2004 roku w norweskim Lillehammer. Jednym z jej uczestników był Noni Răzvan Ene, który z utworem „Îți mulțumesc” zajął czwarte miejsce.

Polska ma skomplikowaną relację z Eurowizją Junior. Nasi reprezentanci wzięli udział w pierwszych dwóch edycjach, w 2003 i 2004 roku. Potem na wiele lat wycofaliśmy się z konkursu. W latach 2005–2015 nie wysyłaliśmy swoich przedstawicieli, a polska telewizja nie transmitowała wydarzenia. Powrót nastąpił w 2016 roku.

Szybko przyszły sukcesy. W 2018 i 2019 roku nasze reprezentantki, Roksana Węgiel i Viki Gabor, zdobyły pierwsze miejsca. Polska należy zatem do grupy pięciu krajów z dwoma zwycięstwami. Wyprzedzają nas Francja z trzema triumfami i Gruzja z czterema.

Przez ponad dwadzieścia edycji Eurowizji Junior na scenie pojawiło się wielu utalentowanych młodych artystów. Dla tych, którzy nie śledzili konkursu, wspomnę o kilku z nich:

Dzintars Čīča – łotewski piosenkarz urodzony 28 stycznia 1993 r. Brał udział w pierwszej edycji konkursu w której zdobył dziewiąte miejsce. W 2003 r. zadebiutował albumem „Nāc un dziedi”:

Wład Karaszczuk ur. 19 czerwca 1995 r. w Woroneżu w Rosji, uczestnik trzeciej edycji festiwalu wraz z zespołem Wołszebniki dwora wykonał piosenkę „Droga ku słońcu”:

Jury Dziemidowicz – reprezentant Białorusi podczas siódmej edycji konkursu. Wystąpił w piosence „Magiczny królik” wraz z kolegami z miejskiego chóru chłopięcego. Wydał album, o którym więcej pisaliśmy w recenzji z lipca 2024 r.

Enzo Hilaire ur. 26 listopada 2008 r. Reprezentant Francji, uczestnik dziewiętnastej edycji i zdobywca trzeciego miejsca. W 2021 r. ukazał się jego album „Tic Tac” recenzowany na naszej stronie tutaj.

22. Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci odbył się w sobotę, 16 listopada, w Caja Mágica w Madrycie. Rozpoczął się punktualnie o godzinie 18:00. Na scenie wystąpiło 17 młodych reprezentantów różnych państw. Tegoroczne hasło konkursu brzmiało Let’s Bloom, czyli „Rozkwitnijmy”. Oprawa wizualna nawiązywała do motywów natury i symboliki ogrodu życia.

Polskę reprezentował Dominik Arim, który zdobył tę szansę dzięki wygranej w programie Szansa na Sukces – Eurowizja Junior. Z piosenką „All Together” zajął dwunaste miejsce.

Zwycięzcą został Andria Putkaradze (ანდრია ფუტკარაძე) reprezentant Gruzji, który zebrał 239 punktów. Jedenastolatek wykonał piosenkę „Dla mojej mamy” („To my mom”) skomponowaną przez Giga Kukhianidze. Podczas jego występu w roli tancerza wystąpił dziesięcioletni Gabriel Machabeli. Andria Putkaradze urodził się 11 czerwca 2013 r. w Batumi w południowo-zachodniej Gruzji, u wybrzeży Morza Czarnego. Od szóstego roku życia jest członkiem zespołu wokalnego Children of The Sea (Zghvis Shvilebi ზღვის შვილები). Uczy się gry na fortepianie w szkole dla uzdolnionych dzieci im. Zakarii Paliaszwili’ego w Batumi.

Trzecie miejsce przypadło w udziale Artemowi Kotenko, ktory zdobył 203 punkty. Artem Kotenko ma 12 lat, pochodzi z miejscowości Ochtyrka w obwodzie sumskim we wschodniej Ukrainie. Zaczął śpiewać w wieku 3 lat, a profesjonalną naukę śpiewu rozpoczął w wieku 5 lat. Artem jest oddanym fanem Konkursu Piosenki Eurowizji od czasu, gdy zobaczył go po raz pierwszy w 2019 roku; wspólne oglądanie go stało się coroczną tradycją dla rodziny Kotenko. Po raz pierwszy próbował reprezentować Ukrainę w Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci w 2023 roku, znajdując się na długiej liście potencjalnych artystów i pomimo rozczarowania brakiem wyboru, był zdeterminowany, aby wrócić i wygrać krajową selekcję. Młody piosenkarz uwielbia teatr, grę na pianinie i taniec. Pomimo wyzwań, z jakimi wiąże się życie w mieście na pierwszej linii frontu, Artem nadal pielęgnuje swoją miłość do muzyki – czasami nawet w bunkrze, nie pozwalając, by jego pasja zgasła.

Poza śpiewaniem, Artem pasjonuje się choreografią, grą na pianinie i sztuką teatralną. Ma doświadczenie w organizacji wydarzeń i brał udział w projektach charytatywnych.

Pozostali wykonawcy, których warto poznać to między innymi Simone Grande, reprezentant Włoch, zdobywca dziewiątego miejsca. Simone pochodzi z Rozzano małego miasteczka niedaleko Mediolanu, jest wielkim kibicem drużyny Interu Mediolan. Jego sportowym bohaterem jest argentyński piłkarz Diego Maradona, uważany za jednego z najwybitniejszych piłkarzy wszechczasów. Simone od 4. roku życia tańczy wspierany przez swoją starszą siostrę Noemi. Stał się znany, kiedy wideo z jego występu na ślubie stało się viralem na Youtubie. Został zaproszony do przesłuchań do drugiej edycji programu The Voice Kids Italy. Nie tylko dostał się do programu, ale go wygrał. Wykonał piosenki „L’essenziale”, „All by Myself” i zwycięską „Adagio”. Na etapie przygotowań do udziału w Eurowizji Junior nagrał singiel „Brividi”, a w samym konkursie zaprezentował piosenkę „Pigiama Party”:

Naszego zachodniego sąsiada, Niemcy, reprezentował Bjarne. Jest to uczestnik dwunastej edycji The Voice Kids Germany.

Gościnnym wokalistą był piosenkarz Abraham Mateo o którym można poczytać w tym artykule.

Cały tegoroczny konkurs można obejrzeć za darmo w serwisie TVP VOD.

By Cezary

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *