Jury Dziemidowicz

Jury Dziemidowicz (Юрий Демидович) urodził się w Mińsku na Białorusi 19 listopada 1996 r. Obecnie jest muzykiem związanym z petersburskim Teatrem Maryjskim, rozwija się w kierunku dyrygentury.

Rozpoczął karierę muzyczną w 2001 r. poprzez dołączenie do chóru chłopięcego Kapela Khloptchikau w Mińsku. Kapela Khloptchikau to najbardziej znany białoruski chór chłopięcy, działający w ramach Białoruskiej Państwowej Akademii Muzycznej. Chór powstał w 1968 r., jako wzór przyjmując metodę chóralną stworzoną przez słynnego dyrygenta i kapelmistrza Aleksandra Swiesznikowa, założyciela Państwowego Rosyjskiego Chóru Akademickiego w Moskwie. W latach od 1994 do 2011 dyrygentem i chórmistrzem Kapela Khloptchikau był Władimir Głuszakow (Владимир Глушаков).

Jury był wyróżniającym się śpiewakiem. Według Głuszakowa potrafił śpiewać o całą oktawę wyżej niż pozostali chórzyści. Syn dyrygenta, Jarosław Głuszakow (Ярослав Глушаков, pseud. Yari), absolwent Konserwatorium Moskiewskiego, zdecydował się napisać piosenkę na Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci (Junior Eurovision Song Contest). Zaprosił do współpracy Jurego, który stworzył tekst o magicznym króliku, a on sam skomponował muzykę.

W dniu 10 września 2009 r. piosenka „Magiczny królik” zwyciężyła w krajowych eliminacjach , a następnie 21 listopada, już podczas samego konkursu zdobyła 48 punktów i zajęła 9. pozycję na 13 wykonawców. Występ Jurego wywołał małą sensację. Internauci, ze względu na niezwykłą oprawę (charakterystyczny taniec, przyczepione królicze uszy), zaczęli doszukiwać się w tekście ukrytych odniesień i powiązań.

Ze względu na kontrowersje, jakie budziła piosenka, Jury w maju 2010 r. ogłosił, że nie będzie jej więcej wykonywać. Jarosław Głuszakow w międzyczasie pracował nad albumem, który został ukończony 1 lipca 2010 r. Został on opublikowany za darmo w Internecie w plikach mp3, ponieważ popularność chłopca zaczęła już wtedy wygasać i komercyjne wydanie jego muzyki nie było możliwe.

Skład albumu zmieniał się z czasem, oryginalnie obejmował on 9 utworów:

1 Волшебный кролик (tł. Magiczny / czarodziejski królik)
2 Темная ночь – Club mix (tł. Ciemna noc)
3 Стала просторней душа (tł. Stała się przestronniejsza dusza)
4 Caruso
5 Холестерин (tł. Cholesterol)
6 O Sole Mio
7 Между Небом и Землей (tł. Między niebem a ziemią)
8 Играй в Хоккей! (tł. Grać w hokeja!)
9 Чароўны Кролiк – (tł. Zaczarowany królik) (Kremlowski mix)

Na potrzeby publikacji w streamingu powstała druga wersja albumu obejmująca 8 utworów. Usunięto kilka z nich, a w zamian dodano dwie wersje karaoke:

1 Волшебный Кролик (tł. Magiczny / czarodziejski królik)
2 Волшебный Кролик (tł. Magiczny / czarodziejski królik) (wersja karaoke)
3 Вокализ (tł. Wokalizy)
4 Dark Night Club Mix
5 Холестерин (tł. Cholesterol)
6 Холестерин (tł. Cholesterol) (wersja karaoke)
7 Играй в Хоккей! (tł. Grać w hokeja!)
8 Чароўны Кролiк – (tł. Zaczarowany królik) (Kremlowski mix)

Album Jurego jest zaskakujący z powodu swojego eklektyzmu, łączy w sobie tradycyjny śpiew, melorecytacje i wokalizy (la, la, la…). Rozpoczyna się tytułowym utworem „Czarodziejski królik”, który otwierają słowa Etis Atis Animatis. Uwagę słuchacza zwracają metalowe riffy, fragmenty śpiewane chórem, a także końcówka na wysokim C. To zdecydowanie jeden z najlepszych utworów albumu. Następujący po nim utwór „Ciemna noc” jest kontynuacją tej stylistyki. Głos Jurego jest w nim zawieszony gdzieś wysoko w przestrzeni, przeplatany ekstatycznymi okrzykami tłumu, jazzowymi trąbkami i niezliczonymi repetycjami. Utwór „Stała się przestronniejsza dusza” (w drugiej edycji zwany „Wokalizy”) otwiera wiersz japońskiego poety i filozofa, uczonego epoki Edo, Mabuchi Kamo, który tworzył poezję w stylu waka:

„W czasie kwitnienia
Wiśnie są jak chmury –
Czyż nie dlatego
Dusza stała się bardziej przestronna
Jak wiosenne niebo….”

Czwarty utwór to już znacznie bardziej znajoma w naszym kręgu kulturowym piosenka „Caruso”. Napisał ją Lucio Dalla, dedykując ją słynnemu śpiewakowi Enricowi Caruso. W tle tego utworu słychać klimatyczne trzaski obracającej się płyty winylowej. Piąty utwór „Cholesterol” to rodzaj prześmiewczej piosenki o tym, że mimo brania witamin, wszelkich ćwiczeń i zabiegów, ciężko jest dbając o zdrowie, nie dostać obsesji na punkcie tytułowego cholesterolu. W refrenie młody chórzysta śpiewa:

„Cholesterol, Cholesterol, Cholesterol, Cholesterol, Cholesterol, Cholesterol, Cholesterol jest dla mnie wszystkim”

W szóstym utworze Jury powraca do włoskiej klasyki i wykonuje piosenkę „O sole mio”, ponownie z delikatnymi trzaskami nieco sfatygowanej winylowej płyty. Siódmy utwór jest rodzajem eksperymentu, przypominającego jakby teatr Gardzienice, inspirowany naturą i ludowością folk miesza się z transowymi chórkami, odgłosami ważek, żuków i ciem. „Grać w hokeja!”, ósmy utwór płyty, to energetyczna piosenka o tytułowym współzawodnictwie w hokeju.

Cały album wyróżnia się nowoczesną stylistyką, jest bardzo różnorodny i świetnie zmiksowany. Zdecydowanie jest to Płyta Roku 2010.

By Cezary

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *